WordPress Yönetici Yolu (URL) Nasıl Değiştirilir?

WordPress sitenizin güvenliğini artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri varsayılan WordPress yönetici yolunu değiştirmektir. Yönetici panelinize giden URL’yi değiştirerek, bilgisayar korsanlarının sitenizi bulmasını ve sitenize saldırmasını çok daha zor hale getirebilirsiniz. Bu blog gönderisinde, WordPress yönetici yolunu değiştirmek için size üç farklı yöntem göstereceğim.

Wordpress WP-Admin Değiştirme

Alt Bölüm 1.1 WordPress Yönetici Yolunu Değiştirmek Neden Önemlidir?

WordPress yönetici yolunu değiştirmenin en önemli nedenlerinden biri güvenliği artırmaktır. Varsayılan /wp-admin yolu iyi bilinir ve bilgisayar korsanlarının tahmin etmesi kolaydır. WordPress yönetici yolunu daha az belirgin bir şeye değiştirirseniz, bilgisayar korsanlarının tahmin etmesi daha zor olacak ve sitenize kaba kuvvetle girmeye çalışmaları daha az olası olacaktır.

WordPress yönetici yolunu değiştirmeyi düşünmek isteyebileceğiniz başka bir neden, sitenizin arka ucuna erişmesi gereken çok sayıda kullanıcınız varsa. Herkes aynı /wp-admin URL’sini kullanıyorsa, kimin neye ne zaman eriştiğini takip etmek zor olabilir. WordPress yönetici yolunu değiştirerek, her kullanıcıya sitenizin arka ucuna erişmek için kullanabilecekleri benzersiz bir URL verebilirsiniz. Bu, web sitenizde kimin ne yaptığını takip etmeyi kolaylaştırabilir.

Son olarak, WordPress yönetici yolunu değiştirmek, web sitenizdeki performansı artırmaya da yardımcı olabilir. Sitenizin arka ucuna erişen çok sayıda kullanıcınız varsa, sunucu kaynaklarınızı zorlayabilir. WordPress yönetici yolunu değiştirerek, bu trafiğin bir kısmını farklı bir sunucuya veya CDN’ye (İçerik Dağıtım Ağı) boşaltabilirsiniz. Bu, web sitenizdeki performansı artırmaya ve sunucu kaynaklarınızdaki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Bölüm 1. WordPress WP-Admin Nasıl Değiştirilir?

Yöntem 1: Eklenti ile WP-Admin Değiştirme.

Adım 1- Wordpress Admin Paneline Giriş Yapın

Web sitenizin yönetim paneline giriş yapın. Ardından Eklentiler> Yeni Ekle linkine tıklayarak eklentiyi indireceğimiz sayfaya giriş yapıyoruz.

Adım 2- WPS Hide Login Eklentisini İndirin

Anahtar Kelime bölümünün arama kutusuna WPS Hide Login yazıp Enter tuşuna basıp eklentiyi aratıyoruz. Ardından karşımıza çıkan geliştiricisi “WPServeur, NicolasKulka, wpformation” WPS Hide Login yanında ki Şimdi Kur butonuna tıklıyoruz. Kısa bir süre eklentimizin kurulmasını bekliyoruz.

Eklentinin ayarlarını yapılandırmamız için Settings butonuna tıklıyoruz. Ardından bizleri eklentinin ayarlarını yapılandırabileceğimiz sayfaya yönlendirecek.

Admin Paneli Giriş Yolu Ayarları

Login URL alanına değiştirmek istediğimiz yeni Admin Panel URL adresimizi yazıyoruz. Login url adresine yaratıcı ve kolay bulunmayan URL ile değiştirmeniz önerilir. Örneğin “Yönetim, Panel, Sistem” gibi bulunması kolay URL adresleri ile değiştirmemelisiniz.

Admin Paneli Hatalı Giriş Sayfası Yönlendirme Ayarları

Redirection URL admin panelimize “/admin – /wp-admin” şeklinde hatalı giriş yapmış kişilere göstereceğimiz sayfadır. Dilerseniz web sitenizin 404 sayfasını veya ana sayfanızı adresini yönlendirebilirsiniz. Bu adımları yaptıktan Değişikleri Kaydet butonuna basıyoruz. Admin panel URL adresimiz başarı ile değişiyor.

Yöntem 2: wp-config.php Dosyası ile WP-Admin Değiştirme.

Sunucunuzdaki dosyaları değiştirmek konusunda bilgiliyseniz, WordPress yönetici yolunu değiştirmek için wp-config.php dosyasını manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kod satırını eklemeniz gerekir:

define(‘WP_ADMIN_URL’, ‘https://example.com/new-admin-path’);

Yöntem 3: .htaccess Dosyası ile WP-Admin Değiştirme.

WordPress yönetici yolunu değiştirmenin başka bir yöntemi de sunucunuzdaki .htaccess dosyasını değiştirmektir. Bu yöntem diğerlerinden biraz daha karmaşıktır, ancak yine de yapılması nispeten kolaydır. .htaccess dosyanıza aşağıdaki kod satırlarını eklemeniz yeterlidir:

RewriteRule ^old-admin-path$ https://example.com/new-admin-path [R=301,L]

Çağatay Günaydın
Çağatay Günaydın

Merhaba, ben Çağatay. Yaklaşık 5 yıl WordPress alanında hizmet verdikten sonra SEO alanına geçiş yapmaya karar verdim ve yaklaşık 1.5 – 2 senedir SEO alanında çalışmaktayım. Geçmişten gelen WordPress & Web Tasarım tecrübem sayesinde müşterilerimin WordPress & SEO ihtiyaçlarını 2. bir kişiye ihtiyaç duymadan karşılayabiliyorum.

SEO’nun en önemli parçasının web sitenin kalitesi olduğunu savunuyorum ve WordPress ile SEO uzmanlığımı birleştirerek bütünsel olarak performansı yüksek projeler ortaya çıkarıyorum.

Articles: 1

One comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir